Svatební zvyky a tradice IV. – Čepčení

Jednou z nejtradičnějších součástí svateb je čepčení. Představuje vrchol svatební noci a obvykle začíná o půlnoci. Jeho původ vychází z historie a souvisí s přechodem nevěsty ze svobodného stavu k manželství. Symbolickým snímáním vínku (v současnosti nejčastěji závoje) se nevěsta vzdává své svobody a stává se věrnou manželkou svému ženichovi. Tento zvyk má původ v slovanské tradici.

Historie a současnost

Čepčenie je obřad, při kterém se nevěstě klade otázka, zda dovolí sejmout z hlavy vínek nebo zvolí raději hlávku stít. Namísto vínku se současným nevěstám snímá z hlavy závoj, který se vyměňuje za čepec. Právě čepec, který se dává nevěstě na hlavu symbolizuje začátek nové éry života, která je charakterizována věrností a poslušností vůči manželovi. Toto snímání závoje a začepčenie je doprovázeno obřadních písněmi.

Vínek, který se sundává z hlavy nevěsty se hází mezi svobodné dívky. Ta, která ho chytí nebo jejíž přistane na hlavě by se měla vydávat jako další, do roka a do dne.

Na některých svatbách se o čepčenie starají starší ženy z rodiny, které jsou již vdané, mezi nimi nejčastěji kmotra nevěsty a ženicha. Stále častěji je však čepčenie zajištěno folklórním souborem.

 

svadobne-zvyky-tradicie-cepcenie-nevesty-na-svadbe-foto-2

Folklorní soubory

Pokud chcete být v den svatby umožněna všech starostí souvisejících s čepčením, folklorní soubor je skvělá volba. Cenově se pohybují služby souboru související s tímto obřadem různé, závisí i od města. Ceny v hlavním městě jsou vyšší než na východě země. Obecně však nejlevnější čepčenie stojí přibližné 70 €, když se na obřadu zúčastní jen několik členek souboru (2-4) a zahrnuje jen základní obřad. Pokud chcete, aby byl přítomen celý soubor, cena je vyšší. Ve větších městech se ceny pohybují od 100 € výše. Některé folklorní soubory nabízejí také půjčení kroje v ceně. Celková cena čepčenia závisí také na tom, co všechno chcete aby bylo zahrnuto v programu.

K nejznámějším souborům, které v rámci svých služeb nabízejí i čepčenie jsou FS Dopravár z Vrakune v Bratislavě, dívčí folklorní pěvecká skupina Hrdličky z Prahy. Známým souborem, který se Vám postará o čepčenie v Nitře je FS Zobor. Oblíbeným souborem v Banské Bystrici je FS Urpín. V Košicích je folklorních souborů, jejichž nabídka zahrnuje také čepčenie několik – FS Železiar, FS Hornád nebo FS Jahodná. Prešovský soubor Tancori nabízí čepčenie nejen v Prešově, ale iv jiných městech na východě Slovenka.

c-N5266373_99369_20150330_54758

 

Ve videu můžete vidět, jak probíhá čepčenie na svatbě na východním Slovensku v podání FS Carnica z Košic.

https://www.youtube.com/watch?v=jvQG2t-fgiQ

Ve druhém videu je obřad čepčenia v podání FS Železiar na abovsko svatbě.

https://www.youtube.com/watch?v=ryUib2_23BE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *